co dělat, když čekám dítě
27.01.2021
- Pokud si myslíte, že jste těhotná, kontaktujte gynekologickou ambulanci pro
potvrzení těhotenství. Kontakt na gynekologa vám dají sociální pracovníci vašeho střediska nebo vás pomohou objednat nebo doprovodit na vyšetření.
- Pokud dítě nechcete, je možné v České republice požádat o umělé přerušení těhotenství. Žádanku vypisuje gynekolog, zákrok (operace) se provádí v nemocnici s krátkou hospitalizací. Zákrok vám neplatí zdravotní pojišťovna a cena se pohybuje v řádech tisíců korun.
- Pokud dítě chcete, musíte chodit na pravidelné kontroly k lékaři.
- V průběhu těhotenství a do jednoho roku dítěte, můžete ve středisku dostávat navíc peníze nebo mléčné výrobky (musíte mít potvrzení od lékaře) - dieta v těhotenství a při kojení.
- Před termínem porodu můžete ve středisku podat žádost o vybavení dítěte základními potřebami. Můžete si také zažádat o dětské pleny.
- Před termínem porodu musíte zajistit všechny doklady k pozdějšímu vystavení rodného listu dítěte - typy dokladů se odvíjí od toho, v jakém stupni řízení se zrovna nacházíte a jestli je otec také žadatel nebo občan ČR (cestovní doklad nebo jeho kopie, platný průkaz žadatele o MO, potvrzení o strpění pobytu, oddací list, případně úmrtní list otce). Pokud nemluvíte dobře česky, je důležité mít s sebou tlumočníka. S vyřízením rodného listu pomůže sociální služba.
- Do porodnice s sebou přineste dokument se jménem dítěte, který je vlastnoručně podepsaný matkou i otcem (pokud bude otec uveden v rodném listu dítěte). Seznam doporučených věcí do porodnice dostanete od lékaře.
- Po narození dítěte musíte nejpozději v den příjezdu do střediska požádat za dítě o mezinárodní ochranu na OAMP.
- Registrujte dítě u VZP.
- Po narození dítěte je nutné navštívit pediatra, a to nejpozději do 3 dnů od příchodu z porodnice, a řídit se pokyny pediatra.
Další informace o české společnosti a dětech se dozvíte zde.
Mluvit a porozumět o tématu rodina vám pomůže záložka Čeština. Tam najdete i české fráze a slovíčka.