reálie - česká společnost a interakce

25.11.2020

Česká republika je zemí, kde téměř neexistuje absolutní chudoba. Z výzkumů z roku 2019 sociologům vyšlo, že se česká společnost dělí do šesti tříd - dva typy vyšší střední třídy, tři typy nižší střední třídy a třída strádající. Do strádající třídy patří především samoživitelé, sociálně slabší, ale i důchodci.


Rovnost

V České republice jsou ženy rovny mužům ve všech oblastech. Přesto ale mají ženy zpravidla nižší příjem, také se od nich očekává, že mezi 20-35 rokem budou na rodičovské dovolené, což z nich činí na některých pracovních pozicích neperspektivní zaměstnance.


Společenská etiketa

  • Druhé zdravíme podáním pravé ruky.
  • Ve společnosti mluvíme slušně (nepoužíváme nadávky a sprostá slova).
  • Při kašli nebo kýchnutí si vždy zakryjeme ústa dlaní. 
  • Na veřejnosti nekrkáme ani nepliveme. A to ani na ulici.
  • Když s někým cizím mluvíme, dodržujeme odstup 1-3 metry. Blíže to může být druhému člověku nepříjemné. Cizích osob se kromě stisknutí ruky nedotýkáme. 
  • Smrkáme do kapesníku - je to na veřejnosti běžné a přípustné.
  • V galeriích, divadlech, při výkladu, na hřbitově atd. jsme potichu. 
  • Specifikum v Česku je vykání a tykání. Vykáme každému koho neznáme. Tykání navrhuje vždy starší věkově i profesně, případně žena.
  • Se staršími lidmi hovoříme s respektem.
  • Pokud máte domluvenou schůzku, myslete na to a buďte dochvilní. V případě, že nestíháte dorazit včas nebo nemůžete dorazit, ozvěte se dotyčnému včas. (Pokud se jedná o schůzku na úřadu ozvěte se minimálně 24 hod. dopředu - pokud se nejedná o akutní případ.)
  • Pokud se necítíte dobře, schůzku zrušte a vylečte se.
  • Pokud dojíte jídlo, složte příbory k sobě. Jedná se o známku pro obsluhu, že může nádobí odnést.
  • Na veřejnosti se na druhé lidi prstem neukazuje.
  • Odpadky vyhazujte vždy do koše. Nikdy je neházejte na zem.

Demokracie

je forma vlády, kdy o chodu státu rozhoduje názor většiny občanů, nejčastěji volbou. Každý hlas má stejnou váhu. Jakým způsobem se toto provede zajišťuje Ústava. Občané jsou před zákonem rovni a mají politická práva. Hlavním českým představitelem demokracie byl Tomáš Garrigue Masaryk, první československý prezident.

Sociální stát

Česká republika je sociální stát. To znamená, že se o občany stará v rámci veřejných sociálních služeb. Lidé platí daně a pojištění. Existuje zde ale bezplatné školství, když občané pracují, tak dostávají na stáří důchod a když jsou těžce hendikepovaní tak invalidní důchod. Lidé si platí také zdravotní pojištění a díky němu mají základní zdravotní péči bezplatnou. 

Základní cíle sociálního státu jsou:

  1. zajišťování prosperity
  2. omezování chudoby
  3. zajišťování sociální rovnosti
  4. zajišťování sociální integrace a zamezování sociálního vyloučení 
  5. zajišťování sociální stability
  6. zajišťování nezávislosti jednotlivců

Česká občanská společnost (spolky, pospolitost)

Občanská společnost stejně jako spousta dalšího utrpěla především v době komunistického režimu.

Občanská společnost je oblast, která stojí mezi trhem, státem a rodinou. Její podstatou jsou organizované skupiny a sdružení.

  • Náboženské organizace
  • Obecně prospěšná společnost i občanské sdružení - Horská služba, Sokol, různé spolky
  • Nevládní neziskové organizace - často poskytující humanitární a sociální služby

Slavení svátků - jmeniny

V Česku se běžně slaví svátky jmen. Kdo zrovna slaví zjistíte, když se podíváte do kalendáře - každý den je tam zapsané jedno nebo dvě jména. Těm, co slaví, se většinou popřeje, nebo se jim něco malého koupí, něco co má dotyčný rád nebo např. květina. Jsou to takové malé narozeniny.


Sňatky a registrovaná partnerství

V České republice může žena s mužem uzavřít sňatek. Žena si může sama svobodně a nezávisle na ostatních vybrat svého partnera. Osoby stejného pohlaví mohou uzavřít registrované partnerství. Sňatky můžou být civilní (na úřadě) nebo církevní (v kostele). Vždy zařizujte svatbu s dostatečným předstihem - zeptejte se na úřadě, co potřebujete, pokud nemáte české občanství. Sehnat oddávajícího nemusí být snadné. U obřadu musíte mít platné doklady a dva dospělé svědky. Pokud nemáte trvalý pobyt, poplatek za sňatek je 3000 Kč. Povolení uzavřít manželství mimo úředně stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost stojí 1000 Kč. Oddávající (civilní i církevní) může stát okolo 3000 Kč.

  • Muž a žena v manželském sňatku mohou společně osvojit dítě.
  • Páry v registrovaném partnerství zatím nemohou společně osvojit dítě.

V roce 2018 předložila sněmovna vládně návrh na změnu občanského zákoníku, který by umožnil homosexuálním párům sňatky a osvojení dítěte. Do dnes o tom nebylo rozhodnuto.

Vdané ženy a vdaní muži nosí snubní prsteny na prsteníčku (čtvrtém prstě) levé ruky. Pokud je žena zasnoubená, má také na prsten na prsteníčku (prsten je většinou menší s kamínkem). 


LGBTI+

Česká republika patří z hlediska práv gayů, leseb, bisexuálů, transgender a dalších členů LGBTI skupin do liberální země střední Evropy. Jejich sexuální orientace a genderová identita je legální. Jsou si s ostatními pohlavími rovni a nijak je jejich přesvědčení nediskriminuje.

Věk partnerů

Věk partnerů bývá často stejný. Tradičně bývá muž o pár let starší než žena, ale nejedná se o žádné pravidlo. Sňatek mohou uzavřít dospělí partneři starší 18 let, pokud soud nestanoví výjimku. Osoba do 18 let věku je v ČR brána jako dítě/mladistvý.

Tradičně žena při uzavření sňatku přebírá manželovo jméno. Ženy v ČR mají koncovku příjmení -ová nebo -á. Pokud si žena vezme cizince, příponu -ová nemusí mít. Pokud se žena rozhodne po sňatku nechat si své dívčí (původní) jméno, může. Děti se tradičně pojmenovávaní po otci, ale záleží to na rodičích, může se jmenovat po matce nebo může mít příjmení obě.

V ČR je standardní mít jedno křestní jméno (např. Stanislav) a jedno přímení (např. Novák). To platí i pro úřady, kde tyto údaje vyplňujete. Ženy občas mívají příjmení dvě - příjmení za svobodna a příjmení po sňatku (např. Nováková-Stolová).


Přátelství

Blízcí lidé se často při setkání obejmou nebo si dají pusu na tváře. Muži si podávají ruku nebo se lehce poklepou po zádech. Líbání na tváře není mezi dvěma muži běžné.

Najít si přátele v Česku nemusí být na začátku lehké. Češi mohou působit uzavřeně. Pokud se chcete s někým spřátelit, je klíčem mít něco s druhou osobou společného - setkávat se v nějaké komunitní organizaci, pokud máte děti, tak na příklad na dětském hřišti nebo na nějaké aktivitě (např. při sportu).

Češi se mezi sebou navštěvují po předchozí domluvě - zavolají si pár dní dopředu, že se sejdou. Není běžné chodit na návštěvy bez ohlášení.

Pokud někdo slaví svátek nebo narozeniny, lidé si podají ruku, mohou si dát i pusu na tvář a popřejí oslavenci.


Rodina

V Česku se nejčastěji setkáte s dvou až třígenerační rodinou. Bývá zvykem, že prarodiče pomáhají ve výchově svých vnoučat, hlídají je a tráví s nimi prázdniny.

Muž i žena mají v manželství stejná práva. Oba se musejí starat a pečovat o děti. Ve všech rodinných záležitostech rozhodují o věcech společně. V manželství vzniká společné jmění manželů - pokud je například jeden vázán půjčkou nebo hypotékou, vztahuje se to i na druhého. Manželství zavazuje oba manželé - pokud se jeden z nich zadluží, dlužníkem je i druhý, bez toho aby o tom věděl. Společné jmění manželů lze před uzavřením sňatku ošetřit předmanželskou smlouvou.

Incest

Pohlavní styk mezi příbuznými v přímém pokolení nebo mezi sourozenci je v České republice nelegální. Pohlavní či milostný vztah mezi jinými příbuznými nelegální není, není ale ani společensky uznáván. 

Rozvod

Rozvody jsou v ČR běžné a legální. Často se manželé rozvádějí i kvůli tomu, že se odcizili - už k sobě nemají blízký citový vztah. Rozvod nemusí proběhnout jen po vzájemné dohodě. Pokud se manželé nedohodnou, rozvodové řízení za ně řeší právníci. Nebojte se vyhledat právní pomoc. Být v manželství, kde jste obětí fyzického nebo psychického násilí není správné.

Děti při rozvodu bývají častěji přiděleny ženám. Oba rodiče ale mají na dítě vyživovací povinnost. To znamená, že i po rozvodu musí rodič, se kterým dítě nebydlí, posílat peníze na jeho jídlo, oblečení, volný čas.


Mateřská, otcovská a rodičovská dovolená pro české občany

Mateřská dovolená je období, které poskytuje zaměstnavatel rodičce 28 týdnů. Nově od roku 2019 na ni má právo i otec a jedná se tedy i o otcovskou dovolenou. Rodičovská dovolená následuje hned po mateřské dovolené, při níž se čerpá rodičovský příspěvek. Tím, že dobu je možné rozložit do několika let, mnoho maminek a tatínků zůstává doma s dítětem až tři roky. Zaměstnavatel je povinen držet místo v organizaci po dobu tří let od narození dítěte.

Majetek, nemovitosti

V Česku je zvykem mít vlastní auto, bydlení a chalupu nebo chatu (menší rekreační objekt, kam se jezdí na víkendy a dovolené). Mnoho lidí si ale byt pronajímá a vlastní nemá. To především ve městech. Protože nájmy za byty nejsou malé, je dobré šetřit a připravit se tak na jakékoliv rizika (např. nečekané výdaje, přechod do jiného zaměstnání, ztráta zaměstnání).