reálie - zaměstnání
Můžu pracovat? A kdy můžu začít?
Informace Ministerstva práce a sociálních věcí o zaměstnávání cizinců zde.
Úřad práce je místo, které spolu s vámi pro vás hledá vhodné zaměstnání. Nespoléhejte se na to a vždy hledejte i sami.
Pokud jste žadatel o mezinárodní ochranu, můžete začít pracovat až po šesti měsících od podání žádosti o mezinárodní ochranu. Nejdřív jděte na OAMP. Potvrdí vám délku řízení v průkazu (POZOR NEJEDNÁ SE O POVOLENÍ PRACOVAT!).
Potom si najděte práci. Potom vyplníte povolení k zaměstnání vydávané krajskou pobočkou Úřadu práce ČR. Můžete se také zaregistrovat na Úřadu práce a hledat práci přes něj.
Pokud již máte udělenou mezinárodní ochranu (azyl či doplňkovou ochranu) máte volný přístup na trh práce a nepotřebujete povolení k zaměstnání.
Pokud jste cizinec, který nepožádal o mezinárodní ochranu, nebo vám nebyla udělena, ale získal jste vízum k pobytu nad 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem strpění pobytu na území, můžete pracovat pokud máte platné povolení k zaměstnání vydané krajskou pobočkou Úřadu práce ČR.
Kde mám hledat práci?
Můžete se zeptat svých přátel a známých, požádat úřad práce o pomoc, sledovat inzerci na sociálních sítích nebo vyhledávat pracovní nabídky online.
Můžete kontaktovat i pracovní agentury. Zjistěte si ale, jestli jsou prověřené a svým zaměstnancům poskytují podmínky podle zákona.
Můžete využít i různých neziskových organizací a jejich přípravných kurzů k nalezení zaměstnání. OPU také poskytuje.
Učte se česky. To vám razantně zvýší šance na přijetí do zaměstnání.
Před tím, než nastoupíte do práce si pečlivě pročtěte pracovně-právní minimum. Měli byste dobře vědět, jaké máte práva a co se na vás ze zákona vztahuje.
Připravte si životopis, naučte se psát průvodní dopis a trénujte si pohovor v češtině.
Nemám potřebnou kvalifikaci nebo mi v České republice neplatí ta, kterou mám ze své země, co můžu dělat?
Abyste měl/a uznané studium zahraniční vysoké střední školy a mohl/a tak vykonávat svou profesi, musíte požádat o nostrifikaci. S tím vám pomohou neziskové organizace nebo sociální pracovníci střediska.
Zaměstnavatel může mít další požadavky. Pokud je nesplňujete nebo váš certifikát už není platný, můžete se zeptat na úřadu práce na rekvalifikační kurzy.
Obecně o zaměstnání
Jak probíhá úspěšný proces zaměstnání
Zaměstnání si každý může zvolit podle sebe. Rozhoduje se už během školy a podle nadání a dovedností volí obor, který bude dál studovat. Zaměstnání je právní vztah uzavřen mezi dvěma stranami = zaměstnanec - zaměstnavatel.
Zaměstnanec dostává stálou finanční odměnu (základní mzdu, měsíčně/čtvrtletně/ročně). Také může dostávat odměny/bonusy/prémie/provize. Často bývají součástí i nefinanční bonusy (benefity), to může být vzdělávání zaměstnanců, firemní akce, pružná pracovní doba, nadstandartní zdravotní péče, služební auto k soukromým účelům, proplácení dopravy do práce, dovolená navíc, občerstvení na pracovišti zdarma atd.
Nikdy nepracujte nelegálně - bez pracovní smlouvy s tzv. penězi na ruku u zaměstnavatele bez oprávnění. Je to protizákonné, půjdete kvůli tomu na policii a budete platit velikou pokutu. Často se také stává, že od zaměstnavatele žádné peníze nedostanete, zaměstnavatel po vás bude požadovat nesplnitelné podmínky a bude s vámi hrozně zacházet - a vy nebudete mít žádnou možnost tuto situaci řešit. Podniky často úřady kontrolují a na nelegální práci dříve nebo později přijdou.
- sledujete nabídky a odepisujete na ně (přikládáte životopis, pokud je třeba)
- zaměstnavatel vám odepíše nebo zavolá, jestli má zájem, abyste pro něj pracoval/a a pozve vás na osobní schůzku
- přijdete na pracovní schůzku nebo pohovor, kde se vás budou ptát na důvod, proč chcete být zaměstnaní právě u nich, na vaše dovednosti a vlastnosti
- pokud úspěšně splníte požadavky, zaměstnavatel vás přijme, zeptejte se ho na pracovní smlouvu
- potvrďte si na OAMP délku pobytu a na úřadu práce zažádejte o povolení k zaměstnání
- před nebo při nástupu podepíšete pracovní smlouvu, kterou si pečlivě přečtěte
Každá pracovní smlouva by měla obsahovat výši dohodnuté mzdy, rozsah práce, místo výkonu práce, pracovní přestávky a výpovědní dobu.
Životopis (běžně se setkáte s označením CV - z latiny curriculum vitae)
- Základem je mít strukturovaný životopis ideálně s fotkou (profil obličeje s lehkým úsměvem jako máte na fotografii v cestovním pase).
- V CV nelžete.
- Napište ho stručně, jasně, výstižně.
- Předchozí pracovní zkušenosti volte vhodně k pozici, na kterou se hlásíte.
- S CV se často posílá i motivační dopis, kde můžete rozepsat svůj zájem a představit se. Buďte originální. Neopisujte otřepané fráze z internetu.
Pohovor
- Před pohovorem je dobré si zjistit více o dané firmě/organizaci. Zodpovědět si pár základních otázek o sobě (proč jsem odepsal na inzerát, v čem jsem dobrý, vaše silné a slabé stránky).
- Důležité je přijít včas!
- Obléci se adekvátně k pozici, o kterou žádám (učitel bude jinak oblečený než automechanik a je to tak v pořádku). Každopádně je důležité mít oblečení čisté a cítit se v něm pohodlně.
- Vystupujte přirozeně a nezapomeňte, že se v České republice zdravíme podáním pravé ruky a jejím stiskem, které není ani moc silné, ani moc slabé. Ruku podává první žena. Pokud jsou dva muži, není důležité kdo ruku podá první.
Stáže a praxe
Bývají zpravidla neplacené. Nejčastěji je využívají studenti při studiu.
Pracovní úvazek
je počet hodin, které musíte týdně odpracovat. 1,0 (40 hodin) = plný úvazek; 0,75 (30 hodin týdně) = tříčtvrteční úvazek; 0,5 (20 hodin týdně) = poloviční úvazek; brigáda (menší počet hodin, většinou nepravidelně). Od 0,5 a výše za vás zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění. Běžná pracovní doba je 8 hodin denně (40 hodin týdně)
Schopnosti a dovednosti
Jsou specifické schopnosti a dovednosti zejména
- jazykové vybavenosti - jazyky, které umíte a na jaké úrovni
- řidičských průkazů
- IT dovednostech
- Specifika k danému oboru (umět s konkrétními technologiemi)
Mám práci, co dál?
- oznamte to pracovníkům střediska
- ujistěte se, že znáte svoje práva zde
Brigáda
nejčastěji se uzavírá dohoda o provedení práce, na niž je možné odpracovat 300 hodin za rok. Výše výdělku není nijak omezena.
Dohody
Češi a práce
Pro Čechy je práce a zaměstnání zajímavé a důležité téma hovoru. Většinou se na práci ptají při seznámení hned po úvodních větách. Lépe si tak dovedou představit, čím trávíte velkou část svého života. Být nezaměstnaný je tedy jen krátkodobou záležitostí. V České republice je běžné, že většina lidí pracuje. Otázky na vaši práci mohou být: A co děláš/děláte? Kde pracuješ/pracujete?
Češi jsou hrdí na to, že mají nízkou nezaměstnanost - je to totiž známka dobré ekonomické situace v zemi.