české reálie - bydlení
V České republice je běžné bydlet v pronajatých bytech a domech, stejně tak je běžné mít bydlení vlastní. Když se rozhodnete přestěhovat do samostatného bydlení, musíte to ohlásit pracovníkům OAMP a doložit potvrzení o zajištění ubytování. Zajistit si ubytování v soukromí může stát až desítky tisíc korun.
Pokud hledáte byt či dům k pronájmu, nejčastěji se k tomu používají internetové reality (zadejte do vyhledávače heslo reality pronájem) nebo vám poradí známí, rodina, případně sociální pracovník ve středisku. Na sociálních sítích také naleznete stránky, kde lidé inzerují své byty/domy většinou bez zprostředkování realitní kanceláře (hledejte pod heslem podnájem/pronájem a zadejte lokalitu). Můžete ale také sledovat inzeráty v novinách, nástěnky na náměstí, zastávkách dopravy nebo zajít na pobočku realitní kanceláře ve vašem městě. Pokud najdete bydlení přes realitní kancelář musíte počítat s kaucí, která většinou odpovídá dvou až tříměsíčnímu nájmu.
Nájem se v České republice platí každý měsíc. Nájemník s majitelem musí mít podepsanou platnou smlouvu, která chrání obě strany. Před tím, než smlouvu podepíšete, je dobré si ji vyfotit a poradit se s právníkem.
Také je nutné platit každý měsíc poplatky za plyn, elektřinu, vodu, úklid společných prostor, svoz odpadu. Výše nájmu závisí na lokalitě (Praha je nejdražší, Moravskoslezský kraj nejlevnější).
Topná sezóna v ČR začíná
1. září a končí 31. května následujícího roku, topení si však téměř vždy můžete
regulovat sami. Mimo topnou sezónu se centrální topení bytu zapnout nedá.
V průběhu vašeho řízení můžete využít ubytování v pobytových střediscích. V případě, že máte finanční prostředky, podílíte se na tomto ubytování. Žadatelé v nich bydlí hromadně a mají k dispozici různé služby.
Pokud v řízení o udělení mezinárodní ochrany nebudete úspěšní a i Krajský soud zamítne vaši žalobu, nemáte nárok na ubytování v pobytovém středisku. Můžete ale využít krátkodobého levného ubytování v ubytovnách, dražšího ubytování v hotelu nebo penzionu, najít si přechodný pronájem bytu, nebo kontaktovat nevládní a neziskové organizace, kteří vám pomohou řešit vaši situaci.
PRVNÍ STŘEDA V MĚSÍCI
Každou první středu v měsíci se přesně v poledne (12:00) po celé republice spustí zkouška sirén. Nejedná se o žádné nebezpečí, ale pouze o zkoušku.
Výbava bytu
Velikost bytu se v ČR znázorňuje čísly a písmeny. První číslo je počet pokojů. +1 znamená kuchyň je v samostatné místnosti. KK znamená kuchyňský kout. Např. 3+1 = tři pokoje plus kuchyň; 3kk = tři pokoje a v jednom z nich je kuchyňský kout.
Kuchyňská linka - dřez, lednice, trouba a sporák (plynový/elektrický) a koupelna jsou běžnou výbavou bytů. V ČR je v koupelně vždy vana nebo sprchový kout (nebo obojí). Toaleta/WC je také součástí koupelny anebo je v samostatné místnosti. WC v ČR je západního typu - sedáte si na něj a toaletní papír se splachuje. Do záchodové mísy se nevhazuje nic jiného než toaletní papír (zbytky jídla, dětské pleny, vlhčené ubrousky, vložky). Na záchodovou mísu se nestoupá. Bidet nebývá součástí vybavení bytu. Pokud je byt nevybavený (má jen základní výbavu bez nábytku), budete potřebovat dokoupit nábytek (postel, skříň atd.). Zvolte levnější varianty nákupu - přes internetové stránky nebo sociální sítě (heslo bazar/inzerát nábytek), někteří lidé dokonce dávají svůj nepotřebný nábytek zdarma za odvoz nebo za nízkou částku (jak zařídit nákup na inzerát v češtině najdete zde). Můžete také nakoupit nábytek nový, v tom případě zvolte levnější obchody s nábytkem (např. IKEA, KiK, Jysk, Sconto aj.). Jak nakoupit nábytek v obchodě s pomocí základních českých frází se dozvíte zde. Může se vám ale stát, že při stěhování budete muset nábytek zase odvézt, protože majitel bytu o něj nebude mít zájem, a tak svůj nákup dobře zvažte.
Pokud nebudete vědět, jak zacházet s některým ze spotřebičů, zeptejte se majitele. V pronajatém bytě udržujte čistotu a pokud se něco porouchá (např. kotel, boiler, sporák) kontaktujte ihned majitele. Pokud vám majitel doporučí, abyste opravdu zařídili sami, najdete k tomu českou lekci zde.
V bytech je k dispozici pitná voda z kohoutku v kuchyni. Nemusíte tedy utrácet peníze za vodu balenou.
Z okna bytu nic nevyhazujte.
Byt nebo dům je vždy důležité po vašem odchodu zamknout. Klíče nikdy nemějte označené vaším jménem nebo názvem ulice. Součástí každého bytu bývá zvonek a poštovní schránka. Na poštovní schránku nalepte štítek se svým jménem, abyste mohli dostávat pravidelně dopisy, složenky a jiná psaní. Pokud si omylem zabouchnete klíče a nemůžete se dostat do bytu, podívejte se na tuto stránku.
V pronajatém bytě/domě je potřeba vždy udržovat pořádek a být ohleduplný k sousedům. Je slušné sousedy zdravit - Dobrý den/Nashledanou. Více se dočtete v záložce .
Noční klid je od 22.00 do 6.00. V noci není vhodné být hlučný (hlasitá hudba, vysávání, praní, vrtání vrtačkou, drobná úprava vybavení - zatloukání hřebíků, přemisťování nábytku).
Co to jsou paneláky?
Česko je postkomunistickou zemí a
jako v jiných postkomunistických zemích jsou ve městech častá paneláková sídliště. V zemi žije v tzv. panelácích velký počet osob střední třídy. Žít v paneláku neznamená žít
v chudinské čtvrti. Na sídlištích je často velice dobrá společenská vybavenost (školky, školy, lékaři, obchody a služby), také mnoho parků a zeleně s dobrou dopravní dostupností.