reálie - víra a náboženství
Víra a náboženství
Česká republika je zemí s malým množstvím lidí hlásících se k nějaké církvi, náboženskému hnutí nebo náboženské společnosti.
Z historického hlediska je Česko křesťanskou zemí. Na celém území republiky můžete vidět spoustu kostelů, kapliček, far a hřbitovů. Téměř celá část české historie se o náboženství opírá. Důsledek světových válek a komunistického režimu však víru jako takovou v české zemi minimalizoval.
V Česku je svoboda vyznání jedním ze základních práv člověka zaručena ústavou ČR.
Můžete ctít jakékoliv náboženství chcete, když respektujete osoby, které smýšlejí jinak.
Náboženství v Česku
Ateismus
ČR bývá označována za jednu z nejvíce ateistických zemí na světe. Přesto jsou obyvatelé ČR poměrně dost spirituální. Věří v nějaký druh duchů, různé životní síly a často vám odpoví, že věří v "něco". Třetina obyvatel ale obvykle uvádí, že je bez náboženského vyznání víry.
Křesťanství
Z církví je dominantní římskokatolická církev (10,3%), poté Českobratrská církev evangelická (0,5%), Církev československá husitská (0,4%) a pravoslavná církev (0,2%). Všechny údaje jsou k roku 2011. Finální čísla jsou však z hlediska celkové populace pouze okrajová. Katolická církev byla vždy v českých zemích nejmarkantnější, přičemž během reformace se velmi rozšířil i protestantismus. Při sčítání lidu nejsou otázky týkající se náboženství povinné a tak je mnoho lidí nevyplňuje.
Judaismus
Federace židovských obcí registruje 3 000 členů, jako celkový počet odhaduje 15-20 tisíc Židů žijících v ČR. Synagogy jsou v Česku obvyklé, ale ne ve všech z nich se konají bohoslužby. Judaismus v ČR je ovlivněn druhou světovou válkou a následným komunistickým režimem. Během druhé světové války vznikly některé koncentrační tábory (Terezín, Lety, Chrastava, Holýšov) i na území ČR. Holocaust nepřežilo na 80 tisíc Židů.
Islám
Muslimové jsou v Česku v mnohem menším zastoupení, než je tomu v západních evropských zemí. Podle statistik jde o 0,1 % z celkové populace. Mešity jsou v Brně a v Praze. Působí tu i Islámská nadace.
Buddhismus
Při sčítání lidu se v roce 2011 přihlásilo k budhismu 6100 osob. Jedná se především o vietnamskou komunitu. Čeští buddhisté se jsou převážně stoupenci tibetského buddhismu.
Mše je nejčastější typ bohoslužby, se kterou se v ČR setkáte. V dnešní době se církve rychle přizpůsobili covidové epidemii a pořádají mše online.
Počty každoročně pokřtěných v ČR se moc nemění, bývá jich okolo 20 tisíc za rok. Tradičně je více křtů na Moravě.
Náboženská hnutí
V Česku existují i malé náboženské společnosti, hnutí a sekty. Mezi ně patří i Svědci Jehovovi (běžně nazývaní Jehovisté), které můžete potkat stojící u metra s časopisem Strážná věž nebo Probuďte se. Dalším společenstvím jsou Mormoni. Hnutí Haré Kršna vychází z hinduismu a jeho stoupenci často chodí po ulici a zpívají za zvuku bubnů, mají i své jídelny. Mezi nová náboženská hnutí patří také Pastafariáni, Scientologové nebo Vesmírní lidé.
Tradice a zvyky
Náboženství v ČR vychází z evropské křesťanské tradice. Šíření křesťanství začalo na nynějším českém území v 9. století.
V Česku se slaví především tyto svátky:
Tři králové, Valentýn, Masopust, Velikonoce, 1. apríl, pálení čarodějnic, první máj, stavění májky, majáles, svatováclavská pouť, dušičky, svatý Martin, Mikuláš (průvody Mikuláše, anděla a čerta), zdobení vánočního stromečku, Vánoce, Nový rok.
V českých zvycích a tradicích se uchovalo mnoho předkřesťanských rysů (např. oslavy jara během Velikonoc v podobě pomlázky, koledy a vajec). Lidová kultura je velmi bohatá na nadpřirozené postavy - víly, čarodějnice, čerty, Morény, Lucie, můry, vodníky apod.